Connect with us

Award

2024 TCA Awards Nominations: Full List

Published

on


The fortieth annual TCA Awards nominations are in. After canceling final yr’s ceremony as a result of WGA and SAG-AFTRA strikes, the Tv Critics Affiliation in-person awards will return.

On Monday, the group introduced the nominations with Netflix’s “Baby Reindeer” and “Ripley, as well as FX’s “Shōgun” every receiving 5 nominations; FX additionally snagged the subsequent two spots on the record, with “The Bear” incomes 4 nominations and “Fargo” and “Reservation Dogs” (in addition to Max’s “Hacks”) incomes three every.

From a community/streaming standpoint, FX and Netflix tied with 16 nominations every, adopted by Max with 13 nominations, Disney+ with six; and ABC, PBS/PBS KIDS, and Prime Video tied with three. Apple TV+, NBC, and Peacock earned two nods every. Lastly, Grownup Swim, Bravo, CBS, Comedy Central, ID, Nat Geo and Showtime every earned one nomination.

Voting will shut on Thursday, June 13 at 12 a.m. PT. Winners will likely be introduced throughout the ceremony at The Langham Huntington in Pasadena on Friday, July 12.

See the complete record of nominees beneath. The Profession Achievement and Heritage Award winners will likely be introduced at a later date.

Program of the 12 months
“Baby Reindeer” – Netflix
“The Bear” – FX
‘Hacks” – HBO | Max
“Reservation Dogs” – FX
“Ripley” – Netflix
“Shōgun” – FX
 
Outstanding Achievement in Comedy
“Abbott Elementary” – ABC (2022 Winner in Category)
“The Bear” – FX (2023 Winner in Category)
“Girls5eva” – Netflix
“Hacks” – HBO | Max
“Reservation Dogs” – FX
“We Are Lady Parts” – Peacock
 
Outstanding Achievement in Drama
“Baby Reindeer” – Netflix
“Fallout” – Prime Video
“Fargo” – FX
“Ripley” – Netflix
“Shōgun” – FX
“True Detective: Night Country” – HBO | Max
 
Outstanding Achievement in Movies, Miniseries or Specials
“Baby Reindeer” – Netflix
“The Fall of the House of Usher” – Netflix
“Fargo” – FX
“Fellow Travelers” – Showtime
“Ripley” – Netflix
“The Sympathizer” – HBO | Max
 
Outstanding New Program
“Baby Reindeer” – Netflix
“Fallout” – Prime Video
“Mr. & Mrs. Smith” – Prime Video
“Ripley” – Netflix
“Shōgun” – FX
“X-Men ’97” – Disney+
 
Particular person Achievement in Drama
Jodie Foster, “True Detective: Night Country” – HBO | Max
Richard Gadd, “Baby Reindeer” – Netflix
Hiroyuki Sanada, ”Shōgun” – FX
Anna Sawai, “Shōgun” – FX
Andrew Scott, “Ripley” – Netflix
Juno Temple, “Fargo” – FX
 
Particular person Achievement in Comedy
Quinta Brunson, “Abbott Elementary” – ABC (2022 Winner in Class)
Ayo Edebiri, “The Bear” – FX
Renée Elise Goldsberry, “Girls5eva” – Netflix
Devery Jacobs, “Reservation Dogs” – FX
Jean Sensible, “Hacks” – HBO | Max (2021 Winner in Class)
Jeremy Allen White, “The Bear” – FX
 
Excellent Achievement in Information and Data
“America Outdoors with Baratunde Thurston” – PBS
“Frontline” – PBS (Eight-time Winner in Class)
“The Jinx: Part Two” – HBO | Max
“Queens” – Nat Geo
“Quiet on Set: The Dark Side of Kids TV” – ID
“Telemarketers” – HBO | Max
 
Excellent Achievement in Selection, Discuss or Sketch
“The Daily Show” – Comedy Central (2004 Winner in Information & Data ‘The Daily Show with Jon Stewart’)
“Jimmy Kimmel Live!” – ABC
“John Mulaney Presents: Everybody’s in LA” – Netflix
“Last Week Tonight with John Oliver” – HBO | Max (2021, 2019 & 2018 Winner in Class, and in 2015 Winner in Information & Data)
“Late Night with Seth Meyers” – NBC
“Saturday Night Live” – NBC
 
Excellent Achievement in Actuality
“The Amazing Race” – CBS (2011 & 2022 Winner in Class)
“Conan O’Brien Must Go” – HBO | Max
“Jerrod Carmichael Reality Show” – HBO | Max
“The Traitors” – Peacock
“Top Chef” – Bravo
“We’re Here” – HBO | Max
“Welcome to Wrexham” – FX
 
Excellent Achievement in Household Programming
“Doctor Who” – Disney+
“Heartstopper” – Netflix
“My Adventures with Superman” – Grownup Swim
“Percy Jackson and the Olympians” – Disney+
“Renegade Nell” – Disney+
“X-Men ’97” – Disney+
 
Excellent Achievement in Youngsters’s Programming
“Bluey” – Disney+ (2023 Winner in Class)
“Daniel Tiger’s Neighborhood” – PBS KIDS (2016 Winner in Youth Class)
“Frog and Toad” – Apple TV+
“Pokémon Concierge” – Netflix
“Sesame Street” – HBO | Max (2018, 2011 & 2001 Winner in Youth Class)
“Snoopy Presents: Welcome Home, Franklin” – Apple TV+

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *